Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ZMOS - Zahraničná spolupráca

ZMOS presadzuje nový rozmer medzinárodnej spolupráce

Podľa riaditeľky sekcie zahraničných vzťahov ZMOS Zuzany Čupilovej je partnerstvo oboch združení výsledkom vzájomnej blízkosti a úspešnej dlhoročnej spolupráce. „Spolu s českými kolegami sme sa zhodli na tom, že mestá a obce musia byť aktívnou súčasťou Európskej únie, ktorý na ne presúva množstvo legislatívy a rôznych politík. Úspešné zvládnutie tejto záťaže je možné aj vďaka partnerskej spolupráci, ktorá mestá a obce zapojí do procesov na lokálnej aj európskej úrovni,“ konštatuje Z. Čupilová.

Projekt zameraný na podporu partnerstva miest národnými združeniami miestnych samospráv zo SR a ČR má ambíciu podporovať existujúce a nové partnerstvá samospráv na Slovensku a v Čechách s mestami a obcami v Európe. Potrvá 12 mesiacov do 31. januára 2012 a je založený na viacerých pilieroch. „V prvom rade pôjde o expertnú činnosť, ktorá je zameraná na zmapovanie stavu partnerskej spolupráce miest a obcí v SR, aktualizáciu databázy partnerstva a spracovanie príkladov dobrej praxe. V rámci projektu sa tiež budú zabezpečovať konzultácie a poradenstvo zamerané na projekty z programu Európa pre občanov. Ďalšou, nemenej atraktívnou oblasťou, bude vzdelávací workshop pre expertov v oblasti partnerskej spolupráce. Združenie miest a obcí Slovenska bude tiež prezentovať prínos takýchto partnerstiev na 20 regionálnych zasadnutiach miest a obcí v SR. Na záver projektu bude pripravená konferencia o nových trendoch v partnerstve samospráv,“ prezradila Z. Čupilová.

Snahou projektu je podpora partnerstiev a využívanie programu Európa pre občanov na Slovensku a v Čechách, od čoho sa očakáva zvýšenie kvality a počtu predkladaných projektov. V rámci projektu bude vytvorená web stránka o partnerskej spolupráci na Slovensku a v Čechách.

Združenie miest a obcí Slovenska od projektu tiež očakáva novú dynamiku v medzinárodnej spolupráci samospráv, ktorá so sebou prináša množstvo inšpirácií, skúseností, motivácie a inovatívnosti do práce samospráv a života v mestách a obciach.

 

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS
03.03.2011


 

webygroup

066513

Úvodná stránka