Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ZMOS - Zahraničná spolupráca

Šanca pre samosprávy, príležitosť pre ľudí

Mestá a obce majú možnosť aktívne podporovať svoju medzinárodnú spoluprácu. V rámci komunitárneho programu Európskej únie „Európa pre občanov“ sa môžu uchádzať o finančnú podporu svojich ambicióznych projektov.

Tento program významným spôsobom podporuje partnerskú spoluprácu miest a ponúka možnosti na zapojenie sa do občianskych aktivít medzinárodného charakteru. Hlavne stretnutia občanov miest a obcí združených v rôznych spolkoch a organizáciách, ako sú športové kluby, kluby dôchodcov, združenia umelcov či napríklad záhradkárov. Samosprávy sa môžu zapojiť do programu v rámci dvoch opatrení. V prípade, ak majú záujem o krátkodobú spoluprácu medzi družobnými obcami. Krátkodobá spolupráca môže trvať maximálne 21 dní. Výška grantu sa pohybuje v rozpätí 5 000 – 25 000 eur. V prípade tohto opatrenia je možné podať žiadosti o grant k. 1. júnu a k 1. septembru 2011. Druhou možnosťou pre získanie grantov na podporu medzinárodnej spolupráce je dlhodobé tematické sieťovanie medzi partnerskými obcami. V tomto prípade sa výška grantu pohybuje v rozpätí 10 000 – 150 000 eur. maximálne trvanie projektu je 24 mesiacov, pričom maximálne trvanie jedného stretnutia partnerských samospráv je 21 dní. V prípade takýchto projektov je najbližším termínom na podanie žiadosti o grant 1. september 2011.

Celkový rozpočet programu „Európa pre občanov“ na roky 2007 – 2013 je 215 000 000 eur. Vzhľadom k dostatočnému finančnému zázemiu považujeme tento program za šancu pre samosprávy a príležitosť ich obyvateľov, nakoľko medzinárodný rozmer ponúka mestám a obciam široké možnosti všestranného rozvoja.

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS
14.04.2011


 

webygroup

066542

Úvodná stránka