Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ZMOS - Zahraničná spolupráca

Ľudské práva na miestnej úrovni, výzva pre samosprávy

Mestá a obce sa môžu pripravovať na ďalší ročník atraktívneho podujatia „Európsky týždeň miestnej demokracie.“

Podujatie už piaty krát organizuje Kongres miestnych a regionálnych samospráv Rady Európy a to s cieľom zvyšovať povedomie miestnych orgánov o ich zodpovednosti za posilňovanie demokracie, formovanie občianskej spoločnosti a pozývanie ľudí k spolurozhodovaniu. Aktuálny ročník podujatia je venovaný ľudským práva na miestnej úrovni.

Táto téma je pre samosprávy atraktívna najmä preto, že mnohé rozhodnutia miest a obcí sa týkajú konkrétnych skupín a komunít, ktoré pôsobia v lokálnom prostredí. Samosprávy sú povinné prihliadať na rešpektovanie ľudských práv a pritom by mali formovať aj občiansku toleranciu. Mestá a obce sa do európskeho týždňa miestnej demokracie, ktorý sa uskutoční v týždni od 10. do 16. októbra 2011 môžu zapojiť organizovaním rôznych podujatí, stretnutí s občanmi, diskusiami so žiakmi, súťažami v písaní esejí či kreslení na tému ľudské práva.

V minulom roku sa podujatie venovalo klimatickým zmenám. Táto téma zaujala 1 150 miest a obcí z 24 členských krajín Rady Európy. Zo slovenských samospráv sa do Európskeho týždňa miestnej demokracie zapojila napríklad Nitra, Mestská časť Košíc – Juh, Moldava nad Bodvou či obec Zábiedovo.

Združenie miest a obcí Slovenska očakáva, že samosprávy sa budú aj tento rok participovať na podujatí a svojou optikou, cez rozličné podporné aktivity priblížia čo najširšej skupine ľudí význam ľudských práv z rôznych aspektov.

Michal Kaliňák, hovorca ZMOS
19.06.2011

 


 

webygroup

066517

Úvodná stránka