Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ZMOS - Zahraničná spolupráca

Hľadanie partnerstva

Hľadanie partnera

Nájdenie správneho partnera a rozvíjanie úspešného partnerstva si vyžaduje čas a trpezlivosť. Mestá a obce pri nadviazaní nového partnerského kontaktu môžu využiť nasledujúce možností:

1. Mesto alebo obec sa môže registrovať na webovom portáli www.twinning.org, ktorý je venovaný partnerskej spolupráci obcí v Európe a vo svete. Portál je spravovaný euroasociáciou, Radou európskych obcí a regiónov (CEMR). Portál pozostáva z dvoch častí; prvá je určená pre európske miestne samosprávy hľadajúce partnera v rámci Európy v akejkoľvek oblasti (životné prostredie, sociálna inklúzia, služby občanom, hospodársky rozvoj,..) a druhá časť je venovaná rozvojovej spolupráce, t.j. partnerskej spolupráci obcí vo svete.

Portál venovaný partnerskej spolupráci v Európe je dostupný v 23 európskych jazykoch a vo svete len v 4 jazykoch (angličtina, francúzština, portugalčina a španielčina).

Na stránkach nájdete on-line ponuky obcí z rôznych krajín, môžete si vyhľadať partnerskú obec podľa dostupných kritérií a taktiež si môžete priamo spracovať vlastnú žiadosť o nadviazanie partnerskej spolupráce.

2. Pri hľadaní partnerov pomáhajú aj samosprávne združenia v danej krajine – požiadať o partnera môžu miestne samosprávy alebo záujmové skupiny v obci, ktoré majú súhlas od miestnej samosprávy. Zástupca ZMOS je členom siete koordinátorov partnerskej spolupráce miest, ktorá pracuje v rámci CEMR zastrešuje aktivity v oblasti partnerstva a na základe konkrétnych žiadostí o partnerskú spoluprácu kontaktuje národné združenia miestnych samospráv v členských a nečlenských krajinách EÚ.

Dôležité je aj vyplnenie dotazníka (čoskoro bude priložený), ktorý poskytuje faktické informácie žiadajúcej obce ako aj podrobné informácie o partnerstve. Táto žiadosť sa rozpošle samosprávnym združeniam v zahraničí, ale v prípade, ak sa nachádzajú nejaké obce v databáze samosprávneho združenia, tak sa informácie porovnávajú, či niektorá z obci v databáze, spĺňa tieto požiadavky. Následne na to sa vybraná obce osloví o spoluprácu.

Pri výbere tejto možnosti hľadania partnerov kontaktujte sekciu vonkajších vzťahov K ZMOS.

3. Partnerská spolupráca vzniká aj na základe osobných stretnutí zástupcov miest a obcí na rôznych podujatiach medzinárodného charakteru. V tomto prípade žiadame mestá a obce, ktoré nadviazali partnerskú spoluprácu týmto spôsobom, aby o tom informovali sekciu vonkajších vzťahov K ZMOS (za účelom doplnenia údajov do databázy partnerskej spolupráci).

 

 

 

 


 

webygroup

066713

Úvodná stránka