Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
ZMOS - Zahraničná spolupráca

Do programu Európa pre občanov 2007-2013 sa od polovice júna môžu zapojiť aj mestá a obce z Bosny a Hercegoviny

Dňa 20. júla 2012 pristúpila Bosna a Hercegovina k programu Európa pre občanov 2007-2013 podpísaním Memoranda o porozumení o účasti v programe Európa pre občanov s Európskou komisiou (DG Communication). To znamená, že organizácie občianskej spoločnosti, politické inštitúcie (think tanks), obce a iné oprávnené subjekty z tejto krajiny môžu predkladať žiadosti o grant alebo môžu sa stať partnerom v projektoch predložených subjektmi z iných krajín v rámci tohto programu.

Ide v poradí o štvrtú krajinu západného Balkánu, po Chorvátsku, Macedónsku a Albánsku, ktorá pristúpila k programu. Účastníckym krajinami programu sú aj všetky členské krajiny EÚ.

Združenie miest a obcí Slovenska eviduje len jedno existujúce partnerstvo medzi slovenskou a bosniansko-hercegovinskou obcou (údaj je k 30.9.2011). Pristúpenie krajiny k programu predstavuje príležitosť pre slovenské miestne samosprávy nadviazať a rozvíjať družobné vzťahy so samosprávami zo západného Balkánu, konkrétne z Bosny a Hercegoviny.

Bosna a Hercegovina je potenciálnym kandidátom na členstvo v EÚ od roku 2003. Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAP), ktorú podpísala v roku 2008, vstúpi do platnosti až po jej ratifikácii všetkými členskými krajinami EÚ. Po ratifikácii dohody začne krajina prístupové rokovania (zosúladenie tureckej legislatívy s právom EÚ v 35 kapitolách). Žiadne presné termíny zatiaľ nie sú známe.

 

sekcia vonkajších vzťahov K ZMOS
03.08.2012


 

webygroup

066525

Úvodná stránka